poniedziałek, 10 czerwca 2013

Podróże małe i duże..Santorini

Tym razem zabieram Was w podróż do Grecji, na przepiękną wyspę Santorini, zwaną również przez Greków Thira.Wysepka znajduje się na morzu Egejskim i należy do archipelagu Cyklad. Położona jest ok. 110 km na północ od wybrzeża Krety. Santorini była kiedyś okrągłą wyspą, jej pierwotna nazwa to Strongili - okrągła.

Wszystko zmieniło się po wybuchu wulkanu w XV w p.n.e., została wtedy zatopiona większa część wyspy. Dzisiaj Santorini przypomina kształtem księżyc, który swoimi ramionami otacza jedną z największych na świecie kalder(szczytowe wgłębienie wulkanu) o średnicy ok. 10 km. Oczywiście jestem zafascynowana tą bez wątpienia magiczną wyspą, szczególnie opowieściami o tym, że zatopiona jej część to fragmenty Atlantydy, czego dowodzą prace archeologiczne i wykopane z popiołu wulkanicznego miasto minojskie.

Główne miasta

Ia

Miasteczko położone w północnej części wyspy. Słynące z wąskich uliczek pełnych turystów, białych domków, przykrytych niebieskimi dachami i kapliczkami z niebieskimi kopułkami, co mocno kontrastuje z czarnymi, wulkanicznymi plażami Santorini.Cała zabudowa, która piętrowo opiera się na zboczu, schodzi w dół, aż do morza, co daje niesamowity widok. To właśnie zdjęcia domków miasteczka Ia wypromowały Grecję na całym świecie. Cała zabudowa jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Po trzęsieniu ziemi w 1956 roku, miasteczko zostało zniszczone, a następnie prawie w całości zrekonstruowane. Jest to najładniejsza część wyspy, która przyciąga licznych malarzy, artystów oraz pary młode, które wybierają to miejsce na sesje ślubne. Widok zachodzącego słońca na tle białych domków to niezapomniane wrażenie.

Fira(stolica)

Zdecydowanie najbardziej mi się podobała. Mimo że mnóstwo tu sklepików i restauracji, Fira zachwyciła mnie większą przestrzenią, typową grecką zabudową i przepięknym widokiem z góry na port jachtowy. 
Ruch turystów jest tu bardziej rozłożony niż w Ia. Widok na jeden z dwóch portów - od niedawna z drugiej strony wyspy znajduje się mniejszy port, gdzie przypływają promy z turystami, wyjeżdżając autokarem prawie na szczyt wyspy, licznymi serpentynami, aż trudno uwierzyć że nigdy nie doszło tu do żadnego wypadku. Do starego portu z centrum Firy prowadzi prawie 600 dość płaskich schodów w dół. Schodziliśmy z mężem około 30 minut, wolnym tempem, mijając urocze muły i osiołki. Można skorzystać z przejażdżki taksówką na grzbiecie osiołka, to tradycyjny środek transportu na Santorini, koszt ok.10€. kiedyś tylko w taki sposób dostarczano wszystkie niezbędne do życia produkty dla mieszkańców całej wyspy.


 Do góry wróciliśmy kolejką linową, koszt przejazdu to 3€/os. czas przejazdu to 4 minuty. Zrobiliśmy zakupy, kupiłam min. wino białe, półsłodkie i orzeszki w karmelu i sezamie, dwa produkty z których słynie wyspa. Objeżdżając całą wyspę, można zauważyć winnice oraz liczne pola uprawne z pomidorami i innymi warzywami. Znaleźliśmy z mężem małą tawernę. Zjedliśmy przepyszną musakę - dużo mięsa, odrobina cynamonu i warzywa - niezapomniany smak. W Thirze można odwiedzić Muzeum Prehistorii - wstęp 4€ znajdujące się niedaleko dworca oraz muzeum archeologiczne, które znajduje się niedaleko stacji kolejki. W muzeum można zobaczyć jak wyspa wyglądała przed trzęsieniem ziemi, wstęp 4€/os.


Kamari

Jest to największy kurort na wyspie. Znajduje się tu najwięcej ekskluzywnych hoteli i największa czarna plaża na wyspie łagodnie opadająca do morza. Można tutaj pospacerować promenadą wzdłuż morza, posmakować specjałów greckiej kuchni, a także wybrać się na wyprawę, brukowaną ścieżką, powyżej Kamari,  aż dojdzie się stromym zboczem Mesa Vouno - klifowe wzgórze, do ruin antycznego miasta Thira.


Plaże

Na Santorini w większości plaże są ciemne, powulkaniczne. Jedną z nich jest czerwona plaża Paralia Kokkini. Znajduje się ona poniżej Miasteczka Agios Nicolaos, u zbocza czerwonego klifu. Można się tam dostać pieszo, podejście jest bardzo strome. Kolejna plaża znajduje się tuż za następnym klifem i jest biała. Na południu Thiry, na północ od wioski Akrotiri znajduje się mniej oblegana plaża. Jest tu mały port rybacki i sporo kwater do wynajęcia i znacznie taniej niż z drugiej strony wyspy.

Mieszkańcy

Santorini zamieszkuje około 14 tyś. osób w tym ok. 200 Polaków na stałe. Przejeżdżając przez miejsca dalekie od ścieżek turystycznych, można zauważyć że na Santorini jest niska zabudowa, dużo pól uprawnych, winnic, sadów i z drugiej strony kaldery praktycznie nie ma łagodnego zejścia do morza.Jak dostać się na Santorini?

Drogą wodną, z Iraklionu na Krecie odpływają promy kilka razy dziennie, koszt to ok. 30€/os. Czas przeprawy to około 3,5 godziny. Najszybciej można dostać się katamaranem, koszt to ok. 40€/os.,katamaran dopływa w 1,5 godz. na wyspę. Santorini posiada także lotnisko, samoloty latają kilka razy dziennie. 10 lat temu było połączenie czarterowe z Polski, ale zostało zawieszone. Niestety nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Polską. Z Berlina regularnie odbywają się rejsy na Santorini.


Moje wyobrażenie o Santorini było inne niż w rzeczywistości. Zawsze miałam wrażenie, ze jest to malutka wyspa. Jeżeli ktoś wybiera się na Kretę, bardzo zachęcam do odwiedzenia tej magicznej wysepki, to obowiązkowy punkt do zobaczenia. Najlepiej jest zostać na wyspie co najmniej 2 dni, wtedy można poznać jej prawdziwy urok i zwiedzić ukryte zakątki.


(Garść  informacji zaczerpnęłam z przewodnika Kreta i Santorini - wyd. Pascal)

 opracowała Edyta

3 komentarze:

 1. Edyto, czy ceny promów, które podajesz są aktualne? Bo sprawdzałam na stronie różnych przewoźników i nie znalazłam nic tańszego niż 80 e? Lecimy na Kretę w lipcu i chętnie wybralibyśmy się na Santorini, stąd moje pytanie. Wprawdzie byliśmy tam parę lat temu, ale miło byłoby wrócić Podaj proszę jakieś dokładniejsze namiary na te promy i katamarany
  Beata z bloga
  lubie.gotowac.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego co się orientuję to około 100€ za osobę z pilotem a o połowę mniej bez pilota. Im taniej tym mniej bezpiecznie - polecam prom który płynie dłużej, jest bezpieczniejszy bo czasem na morzu bywa duża fala, ceny które podałam w poście są cenami od- za samą przeprawę - www.hellenicseaways.gr - rezerwacja. Ja płaciłam 136€/os. we wrześniu 2012, cena razem z transferem z hotelu do portu w Iraklionie, ubezpieczenie i opieka polskiego pilota, który czekał na Santorini.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie piękne widoki... Cudownie tam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny na naszym blogu.
Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...